Güncel Yemek Tarifleri Platformu

Armut Bombası Tarifi

Armut Bombası Yapılışı

0 79

Armut Bombası Tarifi

Armut bombası, oldukça lezzetli armutlar ile yapılan ve birkaç süsleme ile sofralarımıza gelen muhteşem bir tatlıdır.  Bal ile şeker ile yapılan bu harika tatlıyı daha önce yapmadıysanız ya da yemediyseniz, kesinlikle bir defa bile olsa denemeli, hem yapılışından hem de tadından gerçek zevki elde etmelisiniz! Şimdi en güzel tatlıyı yapmak için Armut Bombası Tarifi ‘ne başlayalım.

Armut Bombası İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle malzemelerimiz şunlardır;

  • 1 su bardağı kadar çekilmiş ceviz
  • 1 limon rendesi
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 2 su bardağı kadar süt
  • 6 adet Santa Maria Armut
  • ½ paketi kadar çekilmiş olan pötibör bisküvisi
  • 1 paket puding (vanilyalı)
  • Son olarak süs için toz tarçın

Armut Bombası Yapılışı

Armut Bombası Tarifi ‘ne başlarken öncelikle armutların hepsini tek tek olacak şekilde sap kısımlarını düz kesiyoruz ve ayırıyoruz. Her birini halledip kenara bırakalım. Daha sonra soyma işlemini gerçekleştirelim ve alt kısımlarını ayıklamaya başlayalım. Üst kısımlarını kestikten sonra dolma oyma işlevi oyup hazırlıyoruz.

Daha sonra armutlar hazır haldeyken ve yanında kesilmiş sapları bulunuyorken, bunları 2 su bardağı su ile tencerede haşlayacağız. Tencere içerisine şekeri de ilave ediyoruz. Sadece yumuşak hale getirilmesi yeterli olup, fazla haşlanmamasına dikkat etmeyi de unutmayın. Yumuşaması da tamamladıktan sonra soğumasını beklemek için bir kenara koyun.

Başka bir kap içerisinde bisküvileri, cevizleri, balı ve son olarak da limon rendesini ekleyip hepsini güzel bir şekilde karıştırmaya başlıyoruz. Bunları da yaptıktan sonra bir yandan pudingi pişirip, pişirdiğimiz pudingin soğumasını beklemek için bir kenara koyun. Pudingi yaparken fazla katılaşmamasına dikkat edin.

Soğumasını bir kenara koyduğumuz armutları, servis kabına dik bir şekilde oturtuyoruz. Daha sonra ılık durumuna gelmiş olan pudingi çay kaşığı boyutunda ki kaşık ile etrafını sıvazlıyoruz. Cevizli olarak yapılan karışımı da armutların üzerinde birkaç cm yer kalacak şekilde doldurunuz. İyice sıkıştırmak için kaşık yardımıyla üzerine bastırarak bol şekilde malzemeyi doldurmayı tamamlayın.

Armut Bombası Yapılışı ‘nın sonuna gelindiğinde de puding yardımıyla üzerini kaplıyoruz. Daha sonra kenara ayırdığımız sapını da kapak niyetine kapatıyoruz. Bu da bittikten sonra armutların üzerine kalan pudingi de ekleyip, güzel görüntü oluşturabilirsiniz. En son yapılacak uygulama ise tarçını serpiştirecek olmamızdır. Tarçınları da serpiştirdikten sonra buzdolabına yolluyoruz ve en az 6 saat sonra çıkartmamızla harika bir şekilde servis yapıp, afiyetle yiyoruz. Toplamda 4 kişilik bir servistir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkürler