Güncel Yemek Tarifleri Platformu

Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı Yapımı

0 80

Pirinç Pilavı Tarifi

Baklagiller ve sebze yemeklerinin yanına oldukça yakışan, düğün, cenaze ve kalabalık ortamlar için sıklıkla yapılan pirinç pilavı kurallarına uygun olarak hazırlandığında son derece lezzetli olur. Her iyi yemekte olduğu gibi pirinç pilavında da malzemenin iyi seçmek lezzetli pilavın birinci püf noktasıdır. Eğer pilavınızda et ve tavuk suyundan hoşlanıyorsanız doğal haşlama suyu ya da bulyon kullanabilirsiniz. Şimdi Pirinç Pilavı Tarifi ‘ne başlayabiliriz.

Eğer kalabalık bir gruba pilav pişirmeyecekseniz ortalama dört beş kişilik pirinç pilavı hazırlamak için;

  • 1 su bardağı pirinç,
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Ortalama 2 su bardağından az fazla su kullanırsınız.

Eğer tavuk suyu ve ya et suyu kullanacaksanız tuz miktarını az tutmanızda fayda var.  Sade bir pilav hazırlayacaksanız tuz miktarını kendiniz ayarlayın.  Bu ölçüde bir pilav için bir yemek kaşığından az, bir tatlı kaşığından fazla tuz ölçü olarak ideal olur.

İsteğe bağlı olarak bir fincan kadar arpa şehriye ve ya yüz gram kadar tel şehriye kullanabilirsiniz. Eğer et suyu ve ya tavuk suyu kullanmayacaksanız şehriyeyi kavurmadan önce üç yemek kaşığı kadar sıvı yağ kullanmanız pilavınızı daha lezzetli yapacaktır.  Pilavda kullanacağınız pirinçleri seçtikten sonra bol su ile beyaz akıntısı gidene kadar yıkayın. Bir yandan bir litre kadar sıcak suyu hazır tutun. Yağ ısındıktan sonra pirinçleri pembeleşinceye kadar kavurun, sonrasında pirinçleri ekleyin. Pirinçler birbirine tutana kadar kavurursanız tane tane bir pilav elde edebilirsiniz. Bir su bardağı pirince ortalama iki su bardağı sıcak sudan iki parmak fazla su eklerseniz buharlaşma payını da hesaba katmış olursunuz. Pirinçlerin daha parlak ve tane tane olması için çok küçük bir parça limon tuzu ve bir adet küp şeker ilave edebilirsiniz.  Pilav suyunu çekene kadar pişirin ve dibine tutmamasına dikkat edin. Genellikle on dakikaya yakın bir sürede pilavınız pişecektir. Pirinç pilavı piştikten sonra üzerine kağıt havlu serip, kapağını kapatın. Yaklaşık yarım saat dinlendirirseniz pilav demlenecek ve daha lezzetli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz için teşekkürler